Informacje inne

Walne Zgromadzenie oraz dekoracja zwycięzców

>> Więcej zdjęć <<

W dniu 22.04.2017 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków K.Ł. Jaworz w Limanowej. Po obradach wręczono nagrody w prowadzonym od kilku lat konkursie na największą ilość pozyskanych drapieżników w sezonie 2016/2017 oraz udekorowano króla i v-ce króla sezonu.

Królem sezonu 2016/17 został kol. Grzegorz Prędki a v-ce królem kol. Rafał Smoleń.

II Powiatowe polowanie na drapieżniki

>> ZOBACZ ZDJĘCIA <<

12 lutego 2017 roku odbył się finał II polowania na drapieżniki powiatu limanowskiego. Sprzyjająca pogoda utrzymująca się przez dwa dni oraz olbrzymie zaangażowanie myśliwych sprawiły że padł rekord który w następnych latach chyba będzie ciężko pobić. Na uroczystym pokocie ułożono 174 lisy oraz 22 kuny leśne i domowe. Impreza odbyła się pod patronatem ORŁ w Nowym Sączu, Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz Nadleśnictwa Limanowa. Gospodarzem polowania w tym roku było KŁ Hubert z Tymbarku. Zakończenie polowania oraz biesiada myśliwska odbyły się w tzw. Hubertówce pod Łopieniem. Naszego koło zajęło III miejsce w kategorii kół oraz indywidualnie III miejsce zdobył nasz kolega Dariusz Janiczek.
Nagrody dla kół w postaci bażantów do wsiedlenia ufundował ZO w Nowym Sączu, Starosta Powiatu Limanowskiego oraz Nadleśnictwo Limanowa.

Polowanie Hubertowskie 2015/16

    W dniu 03.11.2015 r. odbyło się uroczyste polowanie Hubertowskie rozpoczynające sezon 2015/2016. Jak nakazuje tradycja sezon został rozpoczęty mszą św. odprawioną przez kolegę z Koła Łowieckiego Hubert w Tymbarku- proboszcza  parafii Słopnice Ks. Jana Gniewka.
Słowo Boże wygłoszone przez Kolegę  nawiązywało do idei  łowiectwa w naszym kraju oraz oceny sytuacji myśliwych szykanowanych i nierozumianych przez dużą cześć społeczeństwa i media.
    Uroczyste nabożeństwo zostało zorganizowane w kaplicy polowej pod Wielka Góra w Męcinie.
 Po mszy. św.  Łowczy  Kol. Janusz Trzupek podczas zbiórki dokonał odprawy w czasie której poinformował o rodzaju i ilości zwierzyny przeznaczonej do pozyskania oraz przypomniał zasady bezpieczeństwa, a następnie oddał głos prowadzącemu polowanie Kol.  K. Raczkowi.
    Po rozlosowaniu kart stanowiskowych wreszcie można było wyruszyć w łowisko. Pomimo sprzyjającej pogody Św. Hubert nie rozpieszczał myśliwych- grubej zwierzyny na którą każdy po cichu liczył niestety nie było. W przerwie polowania niezastąpiony gospodarz domku Kol. Stanisław Trzupek poczęstował wszystkich swoim myśliwskim bigosem.
Łowy zostały zakończone uroczystym pokotem zorganizowanym przez Kol. K. Raczka. Na  rozkładzie znalazły się 3 zające pozyskane przez Lucynę Biedroń, przyszłą członkinię naszego Koła, jej męża Kol. A. Biedronia oraz zaproszonego gościa kol. P. Wojaka.
    Dla Kol. Lucyny i Kol. Pawła była to pierwsza pozyskana zwierzyna co było powodem do przeprowadzenia uroczystego chrztu myśliwskiego. Ceremoniału dokonał-prowadzący polowanie   Kol. K. Raczek.
Po Zakończeniu łowów każdy się zastanawiał co przyniesie nam kolejny sezon.

Galeria zdjęć: Polowanie Hubertowskie 2015/16

Pierwsze powiatowe polowanie na drapieżniki. Myśliwi pozyskali 48 lisów

Polowanie>> ZOBACZ ZDJĘCIA <<

   W dniach 20-21.02.2016 r. myśliwi z terenu powiatu limanowskiego pozyskali 48 lisów. Polowanie odbyło się w ramach I Powiatowego Polowania na Drapieżniki, w którym uczestniczyło 200 myśliwych z 12 kół. Gospodarzem było limanowskie Koło Łowieckie „Jaworz”.
   Celem organizowanego po raz pierwszy wydarzenia było przede wszystkim zmniejszenie populacji lisów w regionie a co za tym idzie ochrona zwierzyny drobnej przed drapieżnikami. Wpisuje się ono w działania które prowadzą myśliwi z naszego powiatu i okręgu mające na celu redukcję drapieżników i zachowanie ginących gatunków chociażby takich jak głuszec. Tego typu akcje przynoszą jak najbardziej zamierzone efekty co, jako członkowie koła łowieckiego Jaworz możemy potwierdzić obserwacjami z własnego podwórka. Prowadzony bowiem przez nas program reintrodukcji zająca na naszych terenach, który był możliwy dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Limanowej przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, bowiem pogłowie zająca na niektórych terenach wróciło do stanu z przed kilkudziesięciu lat, kiedy limanowszczyzna słynęła z dużej ilości tej zwierzyny. Sukces ten został osiągnięty dzięki olbrzymiemu wysiłkowi naszych myśliwych.

Zawody strzeleckie o Puchar Prezesa

Dzik tarczaW dniu 07-11-2015 po raz III zostały przeprowadzone zawody z broni kulowej o Puchar Prezesa Koła Łowieckiego „Jaworz” w Limanowej.  Organizatorem zawodów było Koło Łowieckie „Jaworz” w Limanowej, Liga Obrony Kraju w Limanowej oraz Klub Strzelecki „ARCUS” Limanowa.  W zawodach startowało 34 uczestników, którzy zmierzyli się w strzelaniu indywidualnym z karabinka sportowego „Vostok-CM-8”, kaliber 5,6mm.

Nad prawidłowym przebiegiem zawodów nadzór sprawowało jury w składzie:

- sędzia główny - Leszek Lach
- kierownik konkurencji – Bogdan Kita, Wojciech Struzik
- biuro zawodów - Maciej Twaróg.

Najlepszym strzelcem okazał się kolega Andrzej Biedroń ( ubiegłoroczny zwycięzca zawodów), który po raz kolejny udowodnił swoje umiejętności strzeleckie.  II miejsce przypadło seniorowi koledze Andrzejowi Szkarłatowi, a na III miejscu uplasował się kolega Andrzej Matląg.

Trening strzelecki 2015

Trening strzelecki 2015Jak co roku  myśliwi z Koła Łowieckiego „Jaworz” brali udział w treningu strzeleckim. Dnia 12 września 2015 r. na strzelnicy myśliwskiej w Tyliczu, myśliwi mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na takich konkurencjach strzeleckich jak oś, krąg, zając, dzik, rogacz. Trening był dobrym sprawdzianem przygotowawczym przed rozpoczęciem sezonu polowań zbiorowych jak również służył do wyrobienia w sobie nawyku w  prawidłowym  i bezpiecznym posługiwaniu się bronią myśliwską.

Trening strzelecki 2015

 Trening strzelecki Jaworz 2014Z myślą o nowym sezonie polowań zbiorowych w dniu 12 września 2015 r. zaplanowano wyjazd na trening strzelecki - zbiórka 7 rano na Chmielniku.

 

MD

Zgłaszanie szkody łowieckiej

Właściciel lub posiadacz gruntu znajdującego się na terenie Obwodu Koła Jaworz i na ktrórym powstała szkoda - zgłasza szkodę w formie pisemnej osobiście opiekunowi łowiska lub za pośrednictwem poczty, w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia, a w przypadku szkód wyrządzonych w sadach – w terninie 14 dni od daty jej powstania z jednoczesnym okresleniem liczby uszkodzonych drzew.

Formularz prosimy wypełnić i wysłać na adres:

Koło Łowieckie „JAWORZ” w Limanowej
ul. Kamienna 1
34-600 Limanowa

lub wypełnić i skontaktować się z opiekunem łowiska w celu przekazania formularza zgłoszenia szkody.

 

Informacje na temat pełnej procedury zgłoszenia szkody oraz Protokół Oględzin Ostatecznego i Ponownego Szcowania Szkody w Uprawach i Płodach Rolnych dostępne są poniżej:

 

MD

Polowanie seniorów

Polowanie seniorówNa zakończenie każdego roku, tuż przed sylwestrem, organizowane jest polowanie zbiorowe dla myśliwych powyżej sześćdziesiątego roku życia. W tym roku polowanie odbyło się 27 grudnia w łowisku znajdującym się na terenie miejscowości Męcina. W polowaniu oprócz seniorów udział wzięli także młodzi myśliwi, którzy tym razem  tworzyli doświadczoną nagankę. Słoneczna zimowa aura i ujemna temperatura stworzyły idealne warunki do  polowania na zające oraz bażanty. Ukochana knieja obdarowała naszych najstarszych myśliwych zwierzyną w każdym miocie. Doświadczenie i umiejętności strzeleckie seniorów w stu procentach przełożyły się na ilość pozyskanej zwierzyny.

Polowanie wigilijne 2014

24 grudnia 2014r. odbyło się uroczyste polowanie wigilijne. Aura niestety nie przypominała niczym Świąt Bożego Narodzenia, wręcz przeciwnie – łowy z początku października. Polowanie prowadził łowczy kol. Trzupek.
Tradycyjne łowy rozpoczęły się uroczystą zbiórką po której koledzy złożyli sobie życzenia świąteczne i połamali się opłatkiem.
W rejonie który został przeznaczony do opolowania nie byliśmy kilkanaście lat. Każdy był ciekawy jak ten długi okres wpłynął na stan zwierzyny drobnej zwłaszcza zająca. Niestety już w pierwszym miocie natknęliśmy się na truchło zająca rozszarpanego prawdopodobnie przez psy. Również widok dużej ilości drapieżników skrzydlatych nie napawał optymizmem. Efekt polowania był zgodny z naszymi pesymistycznymi prognozami – jeden zając i dwa koguty. Pozytywnie byliśmy natomiast zaskoczeni widokiem sporej ilości bażantów.

Zawody strzeleckie o puchar prezesa koła „Jaworz”

Zawody strzeleckie o puchar prezesa koła „Jaworz”W dniu 08.12.14r. odbyły się drugie zawody strzeleckie o puchar prezesa koła łowieckiego „Jaworz” w Limanowej. Sędzią głównym zawodów był Leszek Lach. Zawody zorganizowano dzięki uprzejmości kolegów z Limanowskiego oddziału LOK. Strzelano z karabinków małokalibrowych BRNO.
Wyniki były bardzo zróżnicowane i można śmiało powiedzieć że zwierzyna powinna czuć się bezpiecznie.  Dość nieoczekiwanie (biorąc pod uwagę zawody z lat wcześniejszych) wygrał kolega Andrzej Biedroń, drugie miejsce zajął nasz nowy kolega Wojtek Puto  a trzecie łowczy Janusz Trzupek.  Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Pierwsze kroki w dyscyplinach strzeleckich stawili również najmłodsi.
Zawody były połączone z tradycyjnym przyjęciem Hubertowskim przygotowanym jak co roku przez gospodarza domku kol. Stanisława Trzupka, przy znacznej pomocy ze strony niezastąpionych żon myśliwych.

Polowanie Hubertowskie sezon 2014/15

Polowanie Hubertowskie sezon 2014/1503 listopada  na kartach kalendarza to dla każdego zwykły dzień ale dla nas myśliwych dzień szczególny. Właśnie w tym dniu  obchodzimy święto naszego patrona - Św. Huberta.
Zgodnie z tradycją, jak każdy sezon tak i ten rozpoczęliśmy mszą św., tym razem w kaplicy na górze Paproć. W uroczystości brał  udział poczet sztandarowy naszego koła. Podczas mszy kol. Wojs wspomniał wszystkich tych którzy odeszli do krainy wiecznych łowów w trakcie istnienia naszego zrzeszenia.
Msza św. podobnie   jak w poprzednich latach została odprawiona przez naszego kolegę z koła „Hubert” w Tymbarku ks. Gniewka.

Trening strzelecki

Trening strzelecki Jaworz 2014Z myślą o zbliżającym się  sezonie polowań zbiorowych,  13 września 2014 odbył się trening strzelecki na strzelnicy myśliwskiej Leśnego Zakładu Doświadczalnego.

Swoje umiejętności  sprawdzaliśmy  na konkurencji strzeleckich takich jak: łoś, zając, dzik oraz rogacz.

Rodzinne sprzątanie lasu

Rodzinne  sprzątanie lasu 2014W duchu akcji sprzątanie świata postanowiliśmy w tym roku posprzątać  las i zlikwidować  dzikie wysypiska śmieci w naszym obwodzie. O dziwo było co sprzątać. Mimo, iż obowiązkiem każdego domostwa  jest segregacja śmieci a ich odbiór zapewnia gmina, śmieci w lesie było  sporo. Ileż to trudu i zachodu trzeba poświęcić aby worek ze śmieciami  wystawić przed domem.  Czyżby  wywóz   śmieci do lasu był nowym sposobem  segregacji? Oby nie!   W myśl powiedzenia „czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci” w akcji sprzątania  udział wzięły nasze dzieci  od dwulatka do nastolatka.  Całe przedsięwzięcie miało więc  charakter rodzinny, edukacyjny z pożytkiem dla lasu i naszego zdrowia.

Reintrodukcja zająca

ReintrodukcjaKolejny raz w tym roku, dzięki dofinansowaniu ze Starostwa Powiatowego w Limanowej, zostały wpuszczone do naszych łowisk zające. Akcja trwa już kilka lat i jest spowodowana próbą odbudowy pogłowia szaraka po drastycznym spadku w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w całej Polsce.

 

Głównymi przyczynami takiej sytuacji są:

 

  • zwiększenie ruchu samochodowego
  • chemizacja rolnictwa
  • olbrzymi wzrost krukowatych które nie wiadomo z jakiego powodu zostały wprowadzone na listę zwierząt chronionych, właśnie kosztem populacji zająca, kuropatwy i licznych gatunków ptaków śpiewających
  • wzrost populacji lisów spowodowany prowadzoną od wielu lat akcją szczepień przeciw wściekliźnie
  • dużą ilością wałęsających się psów i kotów

 

Odpowiedzialność prawna

W myśl zasady "ignorantia iuris nocet", która mówi że nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności warto przynajmniej raz przeczytać i zapoznać się z obowiązkami jakie nakłada na nas "dura lex, sed lex" (twarde prawo, ale prawo).

 

Art. 51. 1. Kto:


1) strzela do zwierzyny w odległości mniejszej niż 500 m od miejsca zebrań publicznych w czasie ich trwania lub w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań mieszkalnych,
2) wybiera jaja, pisklęta, niszczy gniazda ptaków łownych lub niszczy ich lęgowiska,
3) przetrzymuje zwierzynę bez odpowiedniego zezwolenia,
4) niszczy nory i legowiska zwierząt łownych,
5) niszczy urządzenia łowieckie, wybiera karmę lub sól z lizawek,
6) poluje, nie posiadając przy sobie wymaganych dokumentów,
7) wbrew przepisom (odnośnie polowań indywidualnych) art. 42b ust. 2 nie dokonuje wymaganych wpisów w upoważnieniu do wykonywania polowania indywidualnego
- podlega karze grzywny.

2. W przypadkach określonych w ust. 1 orzekanie następuje w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.


Art. 52. Kto:


1) gromadzi, posiada, wytwarza, przechowuje lub wprowadza do obrotu narzędzia i urządzenia przeznaczone do kłusownictwa,
2) wchodzi w posiadanie bezprawnie pozyskanej tuszy lub trofeów zwierząt łownych,
3) bez wymaganego zezwolenia wprowadza do obrotu zwierzynę żywą lub mięso zwierzyny ubitej,
4) hoduje lub utrzymuje bez zezwolenia charty rasowe lub ich mieszańce,
5) sprawując zarząd z ramienia dzierżawcy, a w obwodach niewydzierżawionych z ramienia zarządcy, zezwala na polowanie osobie nieuprawnionej do wykonywania polowania lub na przekroczenie zatwierdzonego w planie łowieckim pozyskania zwierzyny,
6) pozyskuje zwierzynę innego gatunku, innej płci lub w większej liczbie, niż przewiduje upoważnienie wydane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego
- podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Art. 53. Kto:


1) poluje na przelotne ptactwo łowne na wybrzeżu morskim w pasie 3.000 m od brzegu w głąb morza lub 5.000 m w głąb lądu,
2) poluje z chartami lub ich mieszańcami,
3) poluje w czasie ochronnym,
4) poluje nie posiadając uprawnień do polowania,
5) wchodzi w posiadanie zwierzyny za pomocą broni i amunicji innej niż myśliwska, środków i materiałów wybuchowych, trucizn, karmy o właściwościach odurzających, sztucznego światła, lepów, wnyków, żelaz, dołów, samostrzałów lub rozkopywania nor i innych niedozwolonych środków,
6) nie będąc uprawnionym do polowania wchodzi w posiadanie zwierzyny
- podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.Art. 54.

1. W razie skazania za czyny wymienione w art. 52 i art. 53, sąd może orzec przepadek broni, pojazdów, narzędzi i psów, przy użyciu których dokonane zostało przestępstwo, a także przepadek trofeów, tusz zwierzyny i ich części.

2. Orzeczenie o przepadku, o którym mowa w ust. 1, może dotyczyć również przedmiotów niestanowiących własności sprawcy.


Łowiectwo i Kynologia

Strona Koła Łowieckiego JAWORZ w Limanowej, poświęcona jest szeroko rozumianemu łowiectwu. Znajdują się na niej  informacje oraz zdjęcia związane z łowiectwem, Polskim Związkiem Łowieckim oraz pracami w łowisku.

Mamy nadzieję, że strona okaże się pomocna i da Państwu wiele radości.

Z poważaniem,

Zespół redakcyjny jaworz.pl