Działania koła dla lokalniej społeczności

Sprzątanie lasu 2017

Kontynuując prowadzoną od kilku lat akcję sprzątania lasu na terenach dzierżawionych przez nasze koło spotkaliśmy się całymi rodzinami w niedzielę 15 maja w domku myśliwskich. Podzielone na grupy dzieci wraz z rodzicami ruszyły w teren na poszukiwanie śmieci.

Niestety jak co roku ilość znalezionych puszek, butelek, papierów była porażająca.

Mamy nadzieję, że kiedyś pójdziemy do lasu i nie znajdziemy nic. Patrząc na zachowanie dzieci i to w jaki sposób zaczynając traktować przyrodę można śmiało powiedzieć, że taki czas może nadejść już niedługo.

III Akcja Sprzątania Lasu

sprzątanie lasu - III AkcjaZ przykrością informujemy, że akcja sprzątania zaplanowana na dzień 11-06-2016 została odwołana.

Zarząd Koła „Jaworz” zawiadamia iż, w dniu 11-06-2016 odbędzie się po raz kolejny akcja sprzątania lasu. Zbiórka myśliwych przed domkiem myśliwskim o godz. 8:30.

W przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych termin akcji może zostać przesunięty.

O zmianie terminu myśliwi zostaną poinformowani telefonicznie lub e-mailem.


Prelekcje w Szkole Podstawowej w Rupniowie

W marcu 2016r. koledzy Maciej Szkarłat oraz Andrzej Jasica, na prośbę nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Rupniowie, przeprowadzili prelekcję dla klas niższych tej szkoły. Zaskoczeniem pozytywnym, była ilość zgromadzonych dzieci to jest ok. 80. Kol. Maciej po przywitaniu, wykorzystując pokaz slajdów przedstawił pokrótce historię polskiego łowiectwa. W trakcie pokazu dzieci zadawały sporo pytań, na które otrzymały odpowiedzi. Po przejściu do tradycji łowieckich, elementów gwary myśliwskiej oraz zwyczajów zwierzyny leśnej dzieci spontanicznie uzupełniały prelekcje, zadając coraz to kolejne pytania. Naszym zaskoczeniem była ich wiedza, a po przejściu do spraw ekologii oraz właściwego zachowania w lesie, również wyrobione w tej kwestii tzw. dobre praktyki. Dało się od razu zauważyć, dobrą pracę nauczycieli nad dziećmi, w tym wykonaną w terenie leśnym. Kolejny raz takie spotkanie wykazało że postrzeganie myślistwa i myśliwych odbiega od rzeczywistości, a wiedza jest pozyskiwana z mediów i nie odzwierciedla faktów.

Spotkanie z Myśliwym!

Spotkanie z myśliwymW dniu 20 października Kolega z naszego Koła Łowieckiego "Jaworz" odwiedził Miejskie Przedszkole nr 2 Limanowej. Opowiedział o pracy myśliwego tj. jakie obowiązki ma myśliwy oraz o zwierzętach zamieszkujących nasze lasy, o ich wyglądzie i zwyczajach.

Więcej na: http://www.przedszkole2.limanowa.pl/aktualnosci,8,486,spotkanie-z-mysliwym.html

Dbam o czyste powietrze

WFOŚiGWKoło Łowieckie „Jaworz” w Limanowej wspólnie ze Stowarzyszeniem „Razem dla Regionu” włączyło się aktywnie w działania zmierzające do podniesienia świadomości ekologicznej oraz wdrożenia postaw proekologicznych. W ramach projektu pn. Dbam o czyste powietrze członkowie koła z dużym zaangażowaniem wygłosili prelekcje dla ponad 300 dzieci ze szkół podstawowych z terenu Gminy Limanowa. Łącznie w ramach projektu wygłoszono 15 prelekcji w których udział wzięło ponad 800 dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu limanowskiego.

WFOŚiGWDzieci z dużym zainteresowaniem słuchały wykładów na temat otaczającego ich świata przyrody, roli myśliwego w łowisku oraz zasad zachowania w lesie. Niejednokrotnie były to dla nich informacje całkowicie nowe. Spotkania były także okazją na przekazanie wiadomości na temat pracy oraz obowiązków jakie spoczywają na myśliwych. Dla najaktywniejszych uczestników przewidziano upominki w postaci zeszytów edukacyjnych oraz kolorowanek o tematyce łowieckiej.

Podziękowanie od Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Limanowej

Podziękowanie od Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Limanowej

Podziękowanie od Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Limanowej

Podziękowanie od Miejskiego Przedszkola Nr 2 w Limanowej

Podziękowanie

Akcja sprzątania lasu 2015

Akcja sprzątania lasu Jaworz 2015     W  dniu 06.06.2015 roku Członkowie Koła Łowieckiego Jaworz w Limanowej zorganizowali akcję sprzątania lasu. To już druga taka kampania KŁJ, gdyż działania podjęte po raz pierwszy w poprzednim roku dowiodły, iż wszelkiego rodzaju akcje społeczne są niezmiernie potrzebne i znajdują pozytywny odzew wśród mieszkańców limanowszczyzny.  W tym roku bowiem, do myśliwych i ich dzieci dołączyli uczniowie klasy II a z Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej pod opieką Pani Krystyny Grzegorek. Akcja prowadzona była na terenie gminy Limanowa, Laskowa i Tymbark. W ciągu kilku godzin zebrano 103 worki śmieci oraz porzucony w lesie sprzęt AGD. W tym roku dodatkowym sukcesem było ustalenie właściciela nielegalnego wysypiska śmieci na Przylaskach.  Dzięki dokumentom, pozostawionym przez właściciela wraz z odpadami, myśliwi skontaktowali się z daną osobą, która w ciągu kilku godzin zebrała to, co pozostawiła w lesie kilkanaście dni wcześniej. Członkowie KŁJ uzgodnili również, iż w miejscach, w których regularnie są pozostawiane śmieci, tak jak to ma miejsce na przykład na Przylaskach, zamontowane zostaną foto pułapki, które pozwolą na szybkie ustalenie sprawców.
 Akcja sprzątania lasu Jaworz 2015    W tym roku umiarkowanym optymizmem może napawać fakt, że są już takie tereny, w których śmieci było zdecydowanie mniej niż w poprzednim roku, tak jak to było np. w paśmie Jaworza. Mimo to, myśliwi z KŁJ apelują do turystów i ludzi prowadzących prace leśne, o zabieranie opakowań po napojach i żywności, jakie ze sobą przynoszą do lasu. Postarajmy się dbać o miejsca, w których spędzamy wolny czas z dala od miejskiego zgiełku, i pozostawmy je czyste naszym dzieciom i wnukom.

II Akcja Sprzątania Lasu

Rodzinne sprzątanie lasu 2014

Zarząd Koła „Jaworz” zawiadamia iż, w dniu 06-06-2015 odbędzie się po raz kolejny akcja sprzątania lasu. Zbiórka myśliwych przed domkiem myśliwskim o godz. 8:30.

W przypadku wystąpienia złych warunków atmosferycznych termin akcji może zostać przesunięty.

O zmianie terminu myśliwi zostaną poinformowani telefonicznie lub e-mailem.

W.P.