Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejOd początku istnienia, tj. od 1946 do 1980r. Koło Łowieckie „Jaworz” w Limanowej nie posiadało swojej stałej siedziby. Wszelkie zebrania oraz ważne wydarzenia w życiu koła organizowane były w świetlicy kolejowej znajdującej się tuż pod stacją PKP albo w „Szałasie Limanowskim” na Rynku w Limanowej (była to drewniana karczma należąca do Rejonowej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu). Brak własnej siedziby był ciągłym tematem podnoszonym na spotkaniach myśliwych. Presja, jaką wywierali członkowie koła na ówczesny zarząd zaowocowała podjęciem decyzji w sprawie budowy domku myśliwskiego.

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejPo uzyskaniu aprobaty przez zarząd, zaczęto szukać miejsca pod siedzibę koła. Pierwszą lokalizacją pod budowę domku był teren na tak zwanym lotnisku (oś. Marsów). Miejsce to załatwił kolega śp. Adam Warszawski – łowczy. Nawet zaczęto tam gromadzić pierwsze materiały budowlane. Niestety z niewiadomych przyczyn władze miasta i gminy Limanowa cofnęły decyzję o przyznaniu terenu i na nowo zaczęto szukać innej lokalizacji.

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejPo długich poszukiwaniach udało się znaleźć działkę na obrzeżach Limanowej, w sąsiedztwie strzelnicy sportowej należącej do Ligi Obrony Kraju. Był to teren niezagospodarowany ze względu na występujące liczne zadrzewienie. Za wyborem tej lokalizacji przemawiało to, że działka znajdowała się blisko miasta, ale na uboczu w malowniczym zakątku - z jednej strony rzeka z drugiej wielka zadrzewiona skarpa. Teren ten był własnością Państwa Mizgałów, notabene należał do siostry żony myśliwego - Stanisława Trzupka. Skarbnik koła śp. Jan Pachut w asyście kolegi Trzupka dokonali transakcji zakupu działki.

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejWyzwanie, jakim była budowa domku przypadło w udziale prezesowi śp. Janowi Tamowskiemu (seniorowi). Prace budowlane rozpoczęto latem 1980r. Projekt domku (bryła jak i kształt) zrodził się w głowie kolegi myśliwego Stanisława Trzupka, któremu zarząd powierzył także obowiązki nadzoru nad całością prowadzenia budowy.        

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejNie wszystko jednak tak pięknie wyglądało. Do miejscowych władz wpływały donosy, że ma miejsce nielegalna budowa domku myśliwskiego. Pomysłowość i spryt myśliwych przerodziły się w plan, aby pod szyldem budowy magazynu paszowego dla zwierząt,  wznieś siedzibę Koła Łowieckiego „Jaworz”. W związku z tym, postanowiono jak najszybciej wybudować budynek. W czasach PRL-u budowanie nie należało do łatwych czynności z uwagi na trudności w dostępie do jakichkolwiek materiałów. Budulec pozyskiwano z różnych źródeł. Przykładowo kolega śp. Adam Warszawski pozyskał część materiałów od Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego „Podhale”, z rozbiórki ich budynków socjalnych (szatni). Z kolei pustaki udało się odkupić od Komendanta Milicji w Limanowej Pana Wiesława Sikory. Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejZakup ten wiązał się jednak z przetransportowaniem pustaków z Mszany Dolnej do Limanowej, którym zajęli się koledzy Jan Tamowski (junior) oraz Jan Żak. Kolega śp. Władysław Czaja załatwił potrzebną stal zbrojeniową do budowy. Aby zaoszczędzić na betonie, do ław fundamentowych wrzucano betonowe podkłady kolejowe. Gdy nie dojechał samochód ciężarowy to materiały dowoził swoją furmanką myśliwy - strażnik leśny śp. Józef Ryś. Przeładowany wóz oraz znaczna ilość wykonanych kursów doprowadziła konia do przemęczenia oraz wycieńczenia. Nieraz bywało, że sami myśliwi ciągnęli wóz z materiałem. Najwięcej trudności sprawiło zaopatrzenie domku w media. Trzeba było aż trzykrotnie przekopać brzeg skarpy, aby mieć możliwość podpięcia wody, gazu oraz energii elektrycznej. Ta sytuacja doprowadziła do tego, że myśliwi zaczęli się buntować i nie chcieli już pracować.

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejNa pomoc myśliwym przyszli koledzy Stanisława Trzupka po fachu –taksówkarze, koledzy śp. Józefa Raczka milicjanci oraz inni znajomi. Starsi myśliwi, którzy nie mieli zdrowia do tak ciężkich prac ziemnych przynosili wodę dla spragnionych pracujących. Za nadzór nad wykonaniem zasilania oraz instalacji elektrycznej w domku odpowiedzialny był kolega Mieczysław Biedroń. Swój udział przy pracach związanych z domkiem miał też kolega Tadeusz Młynarczyk - myśliwy z koła „Ostra”. Biorąc pod uwagę jego wykonywany zawód oraz umiejętności, przypadł mu udział w ogrodzeniu terenu i wykonaniu bramy oraz furtki.

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejUroczyste otwarcie „Domku Myśliwskiego” nastąpiło 16 października 1982r. Dzień ten był szczególnym wydarzeniem. W uroczystościach oprócz myśliwych wzięli udział zaproszeni goście między innymi: wojewoda Antoni Rączka, prezes Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Nowym Sączu śp. Zygmunt Wojtasiewicz, wicenadleśniczy z Limanowej śp. Alfred Medwey oraz pani redaktor z miesięcznika „Łowiec Polski”

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejW pierwszej wersji budynek miał kształt litery „L” i był pokryty eternitem, ale rozrastającemu się kołu zaczęło brakować miejsca i w późniejszych latach osiemdziesiątych rozbudowano budynek do obecnego kształtu. Blachę na pokrycie nowego dachu załatwił prosto z huty wojewoda Antoni Rączka, który to również przyczynił się do wykonania drogi asfaltowej do domku. Pomieszczenia wewnątrz, myśliwi wykończyli boazerią z drzewa zakupionego w Nadleśnictwie Limanowa.

Byli oni do pracy codziennie przywożeni i odwożeni przez Stanisława Trzupka, jego taksówką.

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejW latach dziewięćdziesiątych dokonano przeprowadzenia na majątek koła „Jaworz” domku myśliwskiego. Nad całością spraw, piecze trzymał kolega Stanisław Florek, któremu powierzono uregulowanie formalności prawnych nieruchomości niebędącej na majątku koła.

Z początkiem dwutysięcznego roku ocieplono budynek oraz wybudowano altanę z dużym grillem. Stoły oraz ławy drewniane bezinteresownie wykonał kolega Grzegorz Michura. Wszyscy członkowie koła byli bardzo zaangażowani w budowę. Szczególne słowa uznania należą się tym myśliwym, którzy poświęcili bardzo dużo swojego wolnego czasu i pracy na rzecz budowy domku myśliwskiego. Są nimi kolega Stanisław Trzupek (gospodarz domku), śp. Józef Raczek, śp. Józef Jasica.

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejZakup działki, jak i potrzebnych materiałów budowlanych został zrealizowany za pieniądze własne członków koła oraz z przychodów uzyskanych ze sprzedaży pozyskanej zwierzyny.

Dzięki zaradności i szerokim znajomościom naszych kolegów powiedzenie „Polak potrafi” potwierdziło się również w tym wypadku. Całość prac budowlanych jak i wykończeniowych była wykonywana systemem gospodarczym. Zróżnicowane umiejętności manualne członków jak i setki przepracowanych godzin przyczyniły się do wybudowania funkcjonalnego domku myśliwskiego.

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w LimanowejDomek myśliwski to nie tylko siedziba Koła Łowieckiego „Jaworz”. Atrakcyjna lokalizacja na obrzeżach miasta Limanowa sprawia, że jest chętnie wynajmowany przez różne instytucje oraz osoby prywatne. Miejscowe szkoły podstawowe mają przywilej bezpłatnego korzystania z niego.

Domek posiada zaplecze kuchenne, sanitarne oraz przestronną salę. Na terenie obiektu znajduje się także altana z dużym paleniskiem (grillem).

W celu wynajęcia domku należy się kontaktować z Panem Stanisławem Trzupkiem

tel. kom. 512-005-892 lub e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W.P.

Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej
Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej
Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej
Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej
Historia „Domku Myśliwskiego” K.Ł. Jaworz w Limanowej